Stránky pro Vás tento týden vylepšujeme. Omluvte prosím dočasné nedostatky 🙏

ČLENSKÁ SEKCE

Trénink Dechu - Proč Je Dnes Více Potřeba?

sport & výkon správné dýchání svět dechu
Příčiny, následky, navazující problémy špatného dýchání a jak poznat, že je potřeba začít trénovat svůj dech? 

 

PROČ JE DNES NUTNÉ TRÉNOVAT SVŮJ DECH? 

Současný zrychlený rozvoj moderní společnosti s sebou přináší zvýšené množství psychického stresu, na které evoluce naše lidské tělo neměla šanci připravit. K tomu jsme od školního věku až po současnost nuceni sedět v lavici a poté za pracovním stolem.

Klesá množství fyzického pohybu, rozšiřuje se pandemie obezity, civilizačních onemocnění, atd. Náš respirační systém je těmito faktory silně ovlivněn a zhoršují se naše vrozené dechové návyky.

Mění se způsob, jakým naše tělo podvědomě dýchá ve chvílích, kdy se na dech vědomě nesoustředíme. Špatné dýchání je velice častým jevem, který má obrovský vliv na lidské zdraví - fyzické i psychické a kterému nevěnuje dostatečnou pozornost téměř nikdo, od doktorů, psychologů, psychiatrů, až po léčitele, terapeuty, lektory jógy nebo fitness trenéry.

JAKÉ TO MÁ NÁSLEDKY?

Špatné dechové návyky často vedou k tzv. PŘEDÝCHÁVÁNÍ, jevu kdy se u člověka v průběhu let zvyšuje dechová frekvence a ventilační objem. Dýchání je tak rychlejší a plícemi proteče až 3x větší množství vzduchu než je skutečně potřeba. Respirační systém je tím zatížený jako by člověk jedl 10 hlavních jídel denně. Tvoří se tím více stresových hormonů vlivem pře-aktivace sympatické nervové soustavy, zvyšuje se zatížení srdečního svalu apod.
 
Předýchávání také způsobuje úbytek oxidu uhličitého v krevním řečišti, což vede podle Bohrova Efektu, který byl vědci objeven v roce 1904, k omezené dostupnosti kyslíku pro naše tělesné buňky.
 
Kyslík je v našem metabolismu základním stavebním kamenem pro tvorbu tělesné energie ATP. Tuto energii využívají orgány, mozek a svaly pro svou činnost.
 
Předýchávání snižuje množství oxidu uhličitého v krvi, to vede k omezému přísunu kyslíku z krve do buňek, to způsobuje omezenou tvorbu energie, která vede k omezenému výkonu tělesných orgánů, mozku a svalů.
 

PROČ JE TO PROBLÉM?

Nedostatekem kyslíku omezený výkon orgánů může způsobovat jejich nedokonalou práci! Játra a ledviny nemusejí dokonale odbourávat toxické látky buněčných metabolických procesů, které se pak v těle hromadí a způsobují zánět. Trávicí trakt nemá dostatek energie ke zpracování potravy a tělo např. přes noc nemusí stíhat optimálně regenerovat.
 
Mozek a s ním provázaný “výkon mysli” je špatným dýcháním silně ovlivněn. Schopnost soustředění, řešení kognitivně náročných úkolů, krátkodobá i dlouhodobá paměť a zásoba rozhodovací kapacity. Dýchání může skrze neurochemické procesy ovlivňovat i naše emoční rozpoložení či frekvence mozkových vln.
 
Nejsnazší je představit si vliv dýchání na práci a výkon svalů, neboť s dávkou fyzické námahy se každý denně potýkáme. Výzkumy vlivu dýchání na dosahování specifických fyzických výkonů, menšího zakyselení nebo např. rychlejší regenerace atleta dnes referují stovky novodobých studií.
 

DÝCHÁM ŠPATNĚ NEBO JSEM V POHODĚ? 

1) Udělej si TEST svého DECHU podle návodu v článku o měření BOLT Skóre ZDE.

2) Odpověz si ANO/NE na následující otázky:

dýcháš někdy přes den ústy?
dýcháš ústy ve spánku?
chrápaš či zadržujete v noci dech?
potřebuješ se během dne občas zhluboka nadechnout?
slyšíš v klidovém stavu své dýchání?
vidíš v klidovém stavu pohyb hrudníku?
zíváš často?
máš permanentně ucpaný nos?
trápí tě k tomu alergie nebo astma?
 
👉  Čím více jasných ANO napočítáš, s tím větší pravděpodobností nyní špatně dýcháš a je potřeba dýchání začít pomalu napravovat! 
 
Není hned nutné panikařit, běžet zítra k doktorovi nebo děsit prvorodičky na diskuzních fórech. Prvním krokem může být začít svůj dech v průběhu dne více pozorovat. Vnímej jak tato chvilka pozornosti sama o sobě ovlivní situaci ve které se právě teď nacházíš. 
 
VÍCE SI O DÝCHÁNÍ NAČTI ZDE NA BLOGU, POSLECHNI NAŠE PODCASTY A NAUČ SE PRINCIPY SPRÁVNÉHO DÝCHÁNÍ - NEJRYCHLEJI PŘÍMO OSOBNĚ A NAŽIVO:
 
 
 
 

Nové Tipy, Cvičení Dechu a Mnohem Víc..

Přihlaš se k odběru našich novinek ať ti od nás nic neunikne!

Tvůj e-mail je u nás v bezpečí a budeme ho zpracovávat v souladu s našimi zásadami ochrany osobních údajů (plné znění zásad najdeš v patičce této stránky). Stisknutím tlačítka vyjadřuješ Svůj souhlas se zpracováním, který můžeš kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu na konci každého emailu.