ČLENSKÁ SEKCE

Fenomén PŘEDÝCHÁVÁNÍ - Jak a proč vzniká?

dechový koučink sport & výkon správné dýchání svět dechu
Co je to předýchávání? Proč vzniká a jak ovlivňuje naše zdraví, kondici a výkon? Je předýchávání pozitivní nebo negativní faktor našeho dechu?
 
 
Pro lepší pochopení širšího kontextu stručně vysvětlím základy dýchání od začátku. 
 

RESPIRAČNÍ SYSTÉM & KREVNÍ OBĚH

 
Za jednu “otočku” krevního oběhu projde krev srdcem 2x! Je to vlastně taková osmička a ne jen oválný okruh. Poprvé prochází levou srdeční komorou čerstvě okysličená krev z plic a pod tlakem je pěchovaná buď do spodního oběhu (orgány, nohy..) nebo do vrchního oběhu (mozek, paže..).
 
Ve svalových/orgánových tkáních se kyslík plynule vyváže z červených krvinek do patřičné tkáně a jeho místo nahradí oxid uhličitý vznikající metabolickými procesy v tkáních. Odkysličená krev je pak tlačená zpět do pravé srdeční komory, kde jí srdeční sval udělí novou dávku kinetické energie a tentokrát ji vyšle do plic.
 
V plicních sklípcích (jejichž počet je cca 300 miliónů) červené krvinky odevzdají přítomnému vzduchu svůj náklad oxidu uhličitého a naloží místo něj opět nový kyslík.
 
Krev je pro naše buňky jako neustále se doplňující řeka plná paliva pro tvorbu energie - podobně jako nekonečný pás na running sushi.. tělesné buňky jí navíc využívají i pro vylučování zplodin metabolických procesů - např. zmiňovaný oxid uhličitý (CO2).
 

PŘEDÝCHÁVÁNÍ: co to vůbec je?

 

Předýchávání znamená, že dýcháš rychleji než je potřeba a měníš ve svých plicích větší množství vzduchu než je potřeba.

 
Průměrná dechová frekvence běžného člověka je dnes cca 20 nádechů za minutu, kdy jeden nádech má přibližně 0,5 litru. To je cca 10 litrů vzduchu za minutu.
 
Správná a optimální frekvence je však 5,5 nádechů za minutu s celkově vyměněnými 5,5 litry za minutu!
 
 

PŘEDÝCHÁVÁNÍ: proč vzniká?

Primárně vzniká jako vedlejší efekt moderního životního stylu.
 
Je to zlozvyk zapříčiněný odkloněním se od přirozených tělesných biorytmů člověka, změnou stravovacích návyků, nedostatkem pohybu a vznikem nového druhu psychické zátěže při raketovém rozvoji společnosti a technologií.
 
 

PŘEDÝCHÁVÁNÍ: a co na to biologie?

 
Zjednodušeně - v plicích vlivem předýchávání dochází k příliš rychlému vyvazování oxidu uhličitého z krve do vydechovaného vzduchu. Vzniká tak nerovnováha mezi tvorbou CO2 a jeho vydechováním. Klesá tedy dlouhodobá hladina nasycení krve oxidem uhličitým (zdravá hodnota 4,8 - 5,8 kPa) a jeho absence jakožto kyselého modulátoru v krvi vede ke zvýšení krevního PH.
 
Čím více dýcháme (= předýcháváme se), tím méně máme v těle CO2 a zvyšuje se PH. Zvýšené PH a málo CO2 vede k silnějšímu připoutání molekul kyslíku na červené krvinky a kyslík se tím stává uzamknutý v krvi.
 
Buňky tkání si nemohou z krve vzít dostatečné množství kyslíku, protože na running sushi stole koluje výživa zamčená v nedobytných trezorech.
 
Správné PH je pro naše tělo zásadní a je striktně udržováno v hodnotách 7,36 - 7,44. Tělo si tedy musí nacházet záložní zdroje, jak PH vyrovnat do správné hladiny.
 
Oxid uhličitý však v krvi stále chybí (je ho permanentně snížené množství) a buňky pořád nemají možnost se plně vyživovat...
 

 

PŘEDÝCHÁVÁNÍ: jaké má následky?

Předýchávání si často nevšimneš, protože k jeho rozvinutí dochází velice pozvolně v čase a většinou začíná už v dětství. Tělo se plynule adaptuje na konstantní nízké hladiny CO2 a méně účinné okysličování tkání. To v konečném důsledku způsobuje sníženou tvorbu tělesné energie ATP, kterou využívají orgány, mozek a svaly ke své funkci.
 
Málo ATP energie znamená nedostatek využitelných fyzických, psychických, kognitivních a naprosto všech dalších energetických rezerv, kterými člověk disponuje! Řada civilizačních nemocí poté vzniká i vlivem nedostatečného okysličení orgánů zodpovědných za detoxikaci těla. Ty pak dostatečně neodvádí toxické látky metabolických procesů a ty se v nás mohou začít hromadit.
 
V krevním oběhu při předýchávání kolují červené krvinky dostatečně nasycené kyslíkem, postrádají však schopnost kyslík ze sebe uvolnit a poskytnout tak potřebnou výživu tkáním.
 
 

DIAGNOSTIKA: jak změřit PŘEDÝCHÁVÁNÍ?

Snadným ukazatelem je DECHOVÝ TEST, který ti zabere doslova minutu času. Jak správně provést dechový test si přečti v článku: Otestuj během minuty Zdraví svého dechu Dechovým Testem!

 

 

 

Nové Tipy, Cvičení Dechu a Mnohem Víc..

Přihlaš se k odběru našich novinek ať ti od nás nic neunikne!

Tvůj e-mail je u nás v bezpečí a budeme ho zpracovávat v souladu s našimi zásadami ochrany osobních údajů (plné znění zásad najdeš v patičce této stránky). Stisknutím tlačítka vyjadřuješ Svůj souhlas se zpracováním, který můžeš kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu na konci každého emailu.