ČLENSKÁ SEKCE

Jak na DECHOVÝ TEST? Kdo je Dr. Buteyko a co je to BOLT skóre?

dechový koučink sport & výkon správné dýchání

Změř si zdraví svého dechu pomocí BOLT dechového testu.

CO JE TO DECHOVÝ TEST?

Dechový test nebo dechová pauza je ukazatel zdraví tvého dechu, který si můžeš ihned změřit a zabere Ti jen minutu času! BOLT skóre ("Body Oxygen Level Test") Ti prozradí jak na tom s dechem aktuálně jsi. 

Měření pomocí dechového testu využívají metody Buteyko Clinic a Oxygen Advantage. Ty čerpají z poznatků, které učinil Dr. Konstantin Pavlovič Buteyko při své klinické praxi a participaci na výcviku astronautů ruského vesmírného programu.

Biologii a princip fungování tvého respiračního systému jsme si popsali v článku ZDE, nyní si řekneme na čem staví své základy BOLT dechový test:
 
V těle máme receptory na oxid uhličitý, které mají primárně za úkol hlídat zvýšení hladiny oxidu uhličitého v krvi. Jsou součástí respiračního systému a podílejí se na našem autonomním dýchání. Jsou hlavními iniciátory každého tvého dalšího nádechu.
 
Pokud hned teď zadržíš dech ve výdechu, tak ty nepříjemné pocity a samovolné stahy bránice, které se dostaví za pár desítek sekund, jsou reakce na signály právě od těchto receptorů o překročení tvé běžné hladiny oxidu uhličitého v krvi.
 
Může být překvapením, že zóna komfortu - časový úsek, než začnou tvé receptory hlásit poplach, je silně individuální. Z velké části je tolerance vůči CO2 dána charakterem tvého běžného dýchání, tedy tím jak dýcháš každou minutu, během celého dne, po celičký rok. A jak jsme si popsali v článku ZDE, v dnešní uspěchané době se všichni trpíme chronickým PŘEDÝCHÁVÁNÍM. 
 
Čím více máš sklony se předýchávat, tím menší množství CO2 jsou tvoje receptory navyklé akceptovat a tím dříve ti přijde pocit, myšlenka i fyziologický impulz k nádechu.
 

POSTUP MĚŘENÍ DECHOVÉHO TESTU

 1. Dýchej volně a měření proveď až po několika minutách od poslední fyzické námahy. 

 2. Po náhodném výdechu běžné intenzity zadrž ve výdechu a začni měřit čas.

 3. Zůstaň ve výdechu do prvního fyzického impulzu těla k nádechu.

 4. Poté co ucítíš první impulz, zastav měření času a nadechni se nosem.

 5. První nádech i výdech by měli být klidné stejně jako před započetím měření. Pokud zažíváš kontrakce dýchacích svalů, nadechuješ se zhluboka a musíš to rozdýchat - odečti z výsledného skóre několik sekund nebo udělej měření znovu a tentokrát pozorněji vnímej opravdu první fyzický impulz.

 6. Zapiš si své skóre do svého dechového deníku. 

 

JAK VYHODNOTIT VÝSLEDKY DECHOVÉHO TESTU?

 
Výsledek dechového testu poskytuje přehled o tolerovaném množství oxidu uhličitého v krvi. To vypovídá hodně o tom jak zdravě dýcháš a kolik kyslíku se může dostat do tvých tkání.
V průběhu dne bývá skóre silně zkreslené tvými denními aktivitami a stresem. Nejvíce vypovídající o tvém skutečném stavu je měření ihned RÁNO po probuzení. Své ranní skóre porovnej s následující škálou:
 • 0 - 10s - náznak opravdu špatného dýchání, svůj špatný zdravotní stav pravděpodobně vnímáš a my opravdu doporučujeme se obrátit na nějakého odborníka. 
 • 10 - 20s - výsledek není ideální, naznačuje zvýšené predispozice rpo nemoc a je vhodné se na dýchání zaměřit.
 • 25s - průměr a základní meta pro zdraví a další pokrok. Základní hodnota běžného člověka, který netouží po sportovních výkonech nebo nadprůměrném zdraví. 
 • 30 - 40s - nadprůměrný výsledek, dech je optimální. Vhodné rozmezí pro více fyzicky aktivní osoby a příznivce zdravého životního stylu.
 • 40+ tvůj dech je ve výtečném zdraví.
 • 50+ freediver nebo profesionál v oboru? Přesně takové hledáme! Máš zájem stát se členem teamu SVĚT DECHU nebo instruktorem metody SOMA DECH? Dej nám o sobě vědět na [email protected].
 
Připomeňme si, že nejdůležitější je ranní měření ihned po probuzení. V průběhu dne může být tvé skóre klidně až 3x vyšší než ráno. Přes den je skóre ovlivněné tvou fyzickou i psychickou aktivitou, skladbou stravy, stresem, dětmi, manželkou,...
 
Ranní měření je také skvělým indikátorem vlivu nevědomých nočních vzorců dýchání na náš organismus. Noční automatické dýchání má obrovský vliv na kvalitu spánku a je zodpovědné za ranní emoční rozpoložení, mentální výkon a fyzický pocit dostupné energie. 
 
Máš nízké skóre? Nezoufej, tuto situaci je možné změnit! Při správně nastaveném tréninkovém plánu, lze zvyšovat tvůj BOLT až o 5 sekund měsíčně!
 
Obecně platí, že každých 5 sekund vylepšení tvého skóre je velký krok ve tvém fyzickém zdraví a posune tě i na žebříčku fyzického výkonu. Klienti, kteří se propracovávají ze startovních hodnot okolo 10 sekund a dosahují ke 20 - 30 sekundám, referují úžasné prožitky a nové dosud neznámé zkušenosti s vlastní tělesnou schránkou.
 
Náprava dechu však není vždy procházka růžovou zahradou. Jak jsme popsali v úvodu, základní princip nápravy dýchání je budovat vyšší toleranci množství oxidu uhličitého v našem těle, což znamená posouvat hranici komfortu CO2 tím, že ji budeme cíleně, systematicky a často překračovat. 
 
Role průvodce a zkušeného dechového kouče či kvalifikovaného lektora SOMA DECHové terapie je v tomto k nezaplacení.
 
V ZÁKLADNÍM DECHOVÉM KURZU tzv. "BASE CAMP" jsme shrnuli všechnu potřebnou teorii i praxi, včetně krátké video lekce o DECHOVÉM TESTU. Více o kurzu čti po kliknutí na banner:
 
 
 
 
 
 

Nové Tipy, Cvičení Dechu a Mnohem Víc..

Přihlaš se k odběru našich novinek ať ti od nás nic neunikne!

Tvůj e-mail je u nás v bezpečí a budeme ho zpracovávat v souladu s našimi zásadami ochrany osobních údajů (plné znění zásad najdeš v patičce této stránky). Stisknutím tlačítka vyjadřuješ Svůj souhlas se zpracováním, který můžeš kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu na konci každého emailu.